Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

yorum yok
1.269 okuma
21 Mart, 2017

degerli sohbetmi kuLLanicilari, bu gunku saglik haberimizde saclarla ilgili dogru bilinen yanlislari sizlerle paylasicaz. saclarimiz hepimiz icin cok kiymetlidir. olmazsa olmazlarimizdan olan saclarimiz icin saglik haberimizi okuyun..

1- Saç uçlarını sık aldırmak saçların hızlı uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzama saç derisinden başlıyor. Ancak her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın başka bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

2- Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genelde gerisi de gelir. Bu efsanenin çıkma sebebi de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Aksi hâlde zamanla saç dipleri daha çok zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı ya da saçlarınızı boyatmalısınız.

3- Şampuan saç döker.

İnsanların genelde banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin genelde en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Mümkün mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Şampuanınızın içine çay çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

4- Saçlarınızı ne kadar çok tararsanız, saçlarınız o kadar sağlıklı olur.

Saçları aşırı fırçalamanın faydadan çok zararı vardır çünkü bu durum koruyucu tabaka olan saç kütikülüne zarar verir. Saçlarınızı sadece dağıldığında tarayın, gün içerisinde normal hâline bırakın.

5- Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir ancak saç boyatmak düşünüldüğü kadar zararlı değil. Saç tellerinin rengini arındırmak saçlarınızı zayıflatır ancak saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

6- Doğru ürünler kullanmak saçları gürleştirir.

Birçok insan sağlıklı görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere bağlı olduğunu düşünüyor ancak sağlıklı saçlarla beslenme şekliniz arasındaki bağ daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve besin maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlardan almaya özen gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra özenli davranın. Bunlar saç uzamasında önemli vitaminlerdir ve birçok kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

  • Şampuan değiştirmek faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi farklı etkilere sahip olmak istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dışında aynı şampuanı kullanmanızın doğru bir karar olduğunu söylüyor. Farklı şampuan denerken saçlarınızı farklı hissetmenizin tek sebebi her şampuanın farklı etkilere sahip olmasıdır.

  • Kepek kuru saç derisine işaret eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir tür mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan kullanmak faydalı olacaktır.

  • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle eş değer tutuyoruz ancak birçok şampuanda bulunan ve köpüren bir ajan olan sülfatlar sağlığı olumsuz etkiler. Aynı zamanda saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın kolay açılmasına neden olur. Üstelik bazı araştırmalar sülfat ile kanser riski arasında bir bağ olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yana kullanın.

  • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Ardından saçları her iki günde bir yıkamak gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili tüm bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
eLiSs

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Kendimizin doktoru kendimiz olmalıyız. Bir rahatsızlığımız olduğunuda tabiki ...

SALATALIĞIN FAYDALARI Kemik ve kıkırdak yapısına korur. Silis açısından ...

Günde beş adet ceviz tüketmenin faydaları Cevizin her gün düzenli olarak ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?