Sağlıklı Yaşam

yorum yok
976 okuma
6 Şubat, 2018

Sağlıklı beslenme her yaşta dikkat edilmesi gereken bir alışkanlık olmalıdır. Aksi takdirde ileriki yaşlarda sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Bunun önlemini genç yaşlarda almamız gerekir. Dengesiz beslenme sonucunda, obezite, kalp hastalıkları, tansiyon. şeker hastalığı gibi hastalıklarda artışlar görülüyor.

Sağlıklı beslenmek için sebze ağırlıklı beslenmeliyiz. Ara öğünlerde meyve yoğurt süt tüketmeliyiz. Hamur işlerinden ( börek kek poğaça çörek tatlılar ) vesaire uzak durmalıyız. Sütlü tatlıları (sütlaç muhallebi ) vesaire tercih etmeliyiz. Tabiki diğer hamur işlerinden ve tatlılardanda yememiz gerekir, ama bunu abartmadan yaparsak daha uygun olur. Yemeklerimizde fazla tuz kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Yemeklerimizde sıvı yağları kullanalım. katı yağlardan kaçınalım.

Vücudumuzun protein’ede ihtiyacı vardır. Kuru baklagilleri tahıllarla birlikte alırsanız proteininden daha çok faydalanabilirsiniz. Et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt iyi protein kaynaklarıdır. Her gün en az bir öğününüzde, bir porsiyon et tüketmeniz gerekir. Et ürünlerini salata ile birlikte tüketin. Demir emilimini, salatadan aldığımız C vitamini arttırır.
Kuru yemişleri, ( fındık, ceviz, fıstık, üzüm kurusu, erik kurusu, kayısı,) kararınca abartmadan tüketmeliyiz. Sağlığımız için bol su içmeliyiz. Alkolden uzak durmalıyız.
     Günde en az otuz dakika tempolu yürüyüş yapın. Yaptığınız bu yürüyüş sizi hem zinde tutar hemde psikolojik yönden de rahatlamanızı da sağlayacaktır.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Uzun bir aradan sonra, Bedava Sohbet Chat kanalımız Sohbetmi.Net kendisini ...

Akıllı telefonlar yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Zamanımızın ...

Sohbet Sitemizde birbirinden güzel arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Unutmayalımki, ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?