Günlük Aktiviteler

yorum yok
1.261 okuma
24 Şubat, 2018

Günlük aktivitelerin hayatımızı ne  yönde etkilediğini biliyormuyuz ?

1_ Sabah kahve içmeye vaktiniz yok mu? Canlanmak için sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Coventry Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar naneli sakızın yorgunluk hissini azalttığını gösteriyor. Yapılan başka bir araştırma sakız çiğneyenlerin hafızalarının yüzde 35 geliştiğini kanıtlıyor. Sakız çiğnemek beyini güçlendiriyor.

2_ Pek az kimse ATM makinelerini kullandıktan sonra ellerini yıkamayı düşünüyor. Oysa,İngiltere’de temizlik üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ATM’ler umumi tuvaletler kadar kirli. Uzmanlar ATM tuşlarından ve umumi tuvaletten aldıkları örnekleri karşılaştırdılar ve her iki taraftan alınan örneklerdeki hastalığa neden olan bakterilerin aynı cins olduğu kanıtladılar. ATM’ler umumi tuvaletlerden daha kirli.

3_ İyimser olmanın mutluluğu arttırdığını hepimiz biliyoruz. Peki iyimser insanların daha uzun yaşadığını da biliyor musunuz? European Heart Journal’ın yayınladığı araştırmalar, iyimser kişilerin diğer kişilere göre kalp hastalıklarına yakalanma riskinin çok daha az olduğunu gösteriyor. İyimserlik mutluluk hormonu salgılar.

4_ Araştırmalar kalp kırıklığına neden olan olay sırasında ortaya çıkan adrenalinin insanları acıya ittiğini ve bunun kadınlarda erkeklere oranla 9 kat fazla olduğunu kanıtlıyor. Kadınların erkeklere oranla daha fazla duygu yoğunluğu yaşadığının ispatıdır.

5_ Günden güne etrafımızdaki bakterilerin sayısı artıyor ve aslında derimizin üzerinde bile neredeyse bin çeşit bakteri taşıyoruz. Ancak ne var ki, sanılanın aksine bakterilerin çoğu zararsız, hatta bazıları faydalı bile. Tıpkı yoğurttaki gibi. Günde bir kase yoğurt vücudumuz için çok faydalıdır.

6_ Genellikle kafeinin sağlık için ne kadar zararlı olduğundan bahsedilir. Ancak Harvard Halk Sağlığı Okulu yaptığı araştırmada kadınların günde dört fincan kafeinli kahve içerek depresyon riskini yüzde yirmi azaltabildiğini keşfetti.

7_ Çoğumuza egzersizden önce mutlaka esnemek gerektiği öğretilmiştir. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalara göre koşmadan önce yapılan esneme hareketleri performansı düşürüyor. Ayrıca Journal of Strength and Conditioning Research’de yayınlanan çalışma esneme hareketleri yapan koşucuların yeterince uzun mesafe koşamadığını gösteriyor.

8_ Psikolog Daniel Kahneman ve çalışma arkadaşlarının yaptığı çalışma bir saatlik uykunun kişiye zam haberinden bile daha fazla mutluluk getirdiğini gösteriyor.

9_ California Üniversitesi’nin araştırmalarına göre şeker hem alkol, hem de sigara kadar sağlığa zararlı, bu nedenle şeker tüketimini kontrol altında tutulmalıyız.

10_ Kilo vermek adına uygulanan metodda egzersiz önemli yer tutuyor. Ancak yanında uygun bir diyet programıyla desteklenmediğinde hiçbir işe yaramıyor. The British Journal of Sports Medicine’ın yayınladığı bir grup obez insan üzerinde yapılan araştırma, oniki hafta boyunca diyetsiz uygulanan kardiyo egzersizlerinin neredeyse hiçbir sonuç vermediğini gösteriyor. Egzersizlerin yanı sıra diyetide elden bırakmamalıyız.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Uzun bir aradan sonra, Bedava Sohbet Chat kanalımız Sohbetmi.Net kendisini ...

Akıllı telefonlar yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Zamanımızın ...

Sohbet Sitemizde birbirinden güzel arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Unutmayalımki, ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?