Cem Karacanın Hayatı

yorum yok
1.444 okuma
8 Şubat, 2018

Rock müziğinin kurucularından biri olan Cem Karaca 1 ocak 1945 yılında doğdu. Okul yıllarında Rock müziğine büyük bir hayranlık duyuyordu. Bunun üzerine arkadaşları ile birlikte bir grup kurdu. Müziğe olan sevdasına babasının karşı çıkmasına rağmen, müzik sevdasından vazgeçmemiştir.
Daha sonra askere giden Cem Karaca asker arkadaşının çaldığı bağlama sayesinde bir zamanlar ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğe kendi duygularını da katarak yeni bir anlam yükledi ve Anadolu Rock müziğinin öncüsü oldu. Cem Karaca hayatı boyunca Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar, Dervişan gibi pek çok önemli grubun içerisinde yer aldı. Müzik kariyerinin yanında az da olsa tiyatro ve filmde yer aldı.
İlk adımını 1961de Hamlet’te oynayarak Tiyatroya başladı. 1965’te askerliği sırasında askeriyede Cahit Atay’ın Pusuda ve Aziz Nesin’in Toroslar Canavarı oyununu yönetti ve oynadı. Aynı dönem İstanbul Tiyatrosu’nda sergilenen “Anahtarı Bendedir” adlı oyunu Türkçeye çevirdi ve oynadı. Cem Karaca, 1970’de ilk ve tek başrol filmi olan Kralların Öfkesi’nde oynadı. Yücel Uçanoğlu’nun yazıp yönettiği yerli western tarzı bu filmde Murat Soydan ile başrolü oynayan Karaca, Camgöz adlı bir kovboyu canlandırdı. 1999 yılında da Kahpe Bizans isimli sinema filminde Karaca Abdal adlı bir karakteri oynadı. Aynı zamanda filmin müziklerinden bazılarınıda kendisi besteledi.Bunun dışında 2001’de Yeni Hayat adlı dizide misafir olarak yer aldı. Aynı sene Avcı adlı dizide Dem Baba rolünü oynadı.
22 Aralık 1965 yılında tiyatro sanatçısı olan Semra Özgür ile evlenen Cem Karaca’nın evliliği, fazla uzun sürmedi.
Ünlü sanatçı ikinci evliliğini yine Tiyatro sanatçısı olan Meriç Başaran ile yaptı.Cem Karacanın evliliği iki yıl sürdü. Üçüncü evliliğini Feride Balkan ile yapan Cem Karacanın oğlu Emrah Karaca dünyaya geldi. Çift, Cem Karaca’nın Almanya’da zorunlu yaşama döneminde ayrıldı. Dördüncü evliliğini ilk eşi Semra Özgür ile yapan Cem Karaca son olarak İlkim Erkan ile yaptı.
8 Şubat 2004 sabahı, solunum ve kalp yetmezliği sonucu geçirdiği kalp krizi nedeniyle Bakırköy Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılan Cem Karaca hayatını kaybetti.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Özdemir Asaf'ın gerçek ismi Halit Özdemir Arun'dur. 1923 yılında Ankara’da ...

NURAY HAFİFTAŞ KİMDİR Nuray Hafiftaş, 8 Ağustos 1964 yılında Çıldır'da ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?