AndroIRC Mobil Sohbet

6 yorum
2.234 okuma
16 Ocak, 2018

yazımız olarak sizlere sohbet etmede kolaylık sağlayan mobil mirc programı olan androirc programının kurulumunu ve özelliklerini anlatacağım.

Öncelikle google play storeden androirc yazarak istediğimiz programı buluyoruz. Bu isimde yazarsanız tam olarak çıkacaktır. Uygulamayı telefonumuza indiriyoruz ve hemen ayarları yapmaya başlayalım. Eğer ayarları yapmadan sohbete girmeye çalışırsanız hep aynı şeyleri yapmak zorunda kalırsınız. Yada türkçe karakter sorunu ile baya baya uğraşırsınız : )

Telefonunuza inen programı açın ilk olarak sizi karşılayacak olan sayfada yeni olduğunuz için onay isteyebilir. Evet deyip geçin. Daha sonra ayarlar bölümüne gitmeliyiz. Bunun için sağ üst köşedeki üç nokta ( : ) üst üste olan kısma dokunun, çıkan sekmede ayarlar tıklayın, çıkan sekmede sunucular sekmesini tıklayın, en üste bulunan hazırlanmış mirc girişleri olan sekmeye tıklayın, çıkan sekmede düzenleyi tıklayın. Buraya kadar geldikse artık kendinize özel olarak kullanacağınız siteyi belirleyebilirsiniz.

Şimdi siteyi nasıl düzenleriz onu yapalım.

İsim – IRC sunucu adı : Bu kısma sitenin adını yazabilirsiniz yani Sohbet Odaları diyebilir yada sitenin ismi varsa ismini yazabilirsiniz, yada kafanıza göre birşey yazabilirsiniz

Adres : Bu Kısma tıklayın ve hangi siteyi yazmak istiyorsanız ki irc sohbet girişi olmak zorunda ismini yazıyoruz. Örnek olarak ben kendi sitemi yazacağım irc.sohbetmi.Net

Port : Bu kısım sitenin portuna göredir eğer aksi bir durum söz konusu değilse 6667 olarak kalabilir.

Şifre : Bu kısım port şifresi ister eğerki sunucu yöneticileri size özel mirc giriş şifresi vermiş olursa bu kısma yazarak giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yoksada sorun değil şifre gerekmiyor.

Takma İsim : Sizin sohbet sitesinde kullanacağınız rumuz oluyor Örneğin : eLiSs

Alternatif : Takma isminize ek olarak bir isim daha alarak düşmelerde filan yerine o nick kullanılsın gibi bir alternatif yöntem. Bununda örneği şöyle olabilir. Örnek : eLiSs_

Ident : Bu kısım sunucuda size özel bir ident kümesi oluşturmaktadır. İsterseniz değiştirebilirsiniz, yada değiştirmesenizde olur. Ama değiştirmek istersenizde Örnek bir yol olsun diye Örnek : eLiSsMiRC

Karakter Kümesi : Bir çok kullanıcının burada takıldığını belirtmek isterim. Sekmeye tıkladığınızda ekranı aşağı doğru sürükleyin. Çünkü aradığımız kod üstlerde olduğundan bazıları sadece yukarı çekerek arıyorlar sayfa bitmiş gibi gözüküyor. Asıl olarak sayfanın tam ortasında olduğumuzu hatırlatırım üstlerdede kod var aşağılardada. Neyse bize lazım olan kod ISO-8859-9 olan kısımdır. Bu seçeneği bulduğunuzda artık sohbet odalarında karakter hatası vermeyecektir.

Tüm bunları eksiksiz yaptıksa şimdi üst sol köşedeki ok işareti ile geri gidelim. Sayfanın ilk açılmış haline kadar geldiğimizde + işaretini göreceksiniz, ona tıklayın ve hazırlamış olduğunuz sayfanın adını göreceksiniz. Ona tıklayın ve giriş yapın.

Eğer sohbet sunucusu sizden giriş kod istiyorsa burda yapmanız gereken bir hamle var. Sohbet sitelerinin bir çoğu güvenlik nedeni ile giriş koyduğundan sizinde karşınıza çıkacaktır muhakkak. Burda yapmamız gereken kodu ne tarz istiyorsa o şekilde yazmalıyız. Yani ekranda size verilen talimatı gireceksiniz. Örnek olarak bizim sitemiz giriş kodu ister ve size şöyle bir şey çıkarır lütfen ekranda gördüğünüz GIRIS KODU YAZIN, hemen /giris 123456 yapıp klavyeyi aşağı indiriyoruz ve ekranda gördüğünüz ok tuşuna basıyoruz. Böylelikle sohbet odalarına giriş yapabilirsiniz.

Saygılarımızla. 🙂


Bir önceki yazımda « makalem var.
eLiSs

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

İlerleyen Teknoloji ile birlikte Facebook ve diğer büyük toplum ağlarına göre ...

Sohbetin adresi Neşeli Sohbet Siteleri her daim mutluluğa parmak basmıştır. ...

Özel Sohbet kanalları içinde en kaliteli kanal olan Özel Sohbet sitemiz ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?